- 2.4.2025
V termínu 25. - 27. března 2025 proběhl odborný kynologický výcvik psovodů a speciálních služebních psů Vojenské policie. Obdobné výcviky probíhají pravidelně každé čtvrtletí. Ten první letošní organizačně zabezpečilo Pracoviště speciální kynologie VeVP Olomouc.
Cílem této přípravy byl rozvoj schopností psovodů a speciálních psů Vojenské policie a procvičení taktických postupů při vyhledávání omamných a psychotropních látek a výbušnin v reálném prostředí a za simulace skutečných podmínek.
Výcvik probíhal v autentických vojenských objektech, které jsou v působnosti Vojenské policie. Konkrétně se jednalo o Centrum zabezpečení materiálem technických služeb Štěpánov, Centrum simulačních a trenažérových technologií Vyškov a areál VSŠ a VOŠ MO Moravská Třebová.
Vlastní výcvik byl zaměřen na vyhledávání drog a výbušnin v různých prostředích:
Štěpánov – vyhledávání v obrovském multifunkčním skladu za běžného provozu. Psovodi si zde mohli vyzkoušet i práci z plošiny, která je zvedla do požadované výšky, a tak jim umožnila prohledat i jinak nedostupné prostory.
Vyškov – simulace v prostředí počítačových učeben a trenažérů. Psovodi museli dbát na maximální opatrnost, aby nedošlo k poškození nebo jen zašpinění citlivé techniky. Tento výcvik zahrnoval i hledání „většího množství“ výbušnin, které zabezpečila pyrotechnické služba VeVP Olomouc.
Moravská Třebová – výcvik probíhal v prostorách školy, ubytovacích zařízeních a skladech. Psovodi zde měli možnost procvičit si práci v ochranném pyrotechnickém obleku, tak jako při reálném nasazení při hledání NVS.
Soustředěná příprava přinesla cenné zkušenosti jak pro psovody, tak pro speciální služební psy Vojenské policie. Reálné podmínky, variabilita prostředí a nasazování moderních metod vedly k efektivnímu rozvoji jejich schopností a připravenosti pro budoucí nasazení.
Velké díky patří Centru zabezpečení materiálem technických služeb Štěpánov a Centru simulačních a trenažérových technologií Vyškov za poskytnutí prostor a spolupráci při realizaci výcviku a v neposlední řadě také pyrotechnické skupině VeVP Olomouc za poskytnutý materiál, který umožnil simulaci reálných podmínek.
Připravila nrtm. Ing. Šárka Havigerová, DiS.