Spolupráce Vojenské policie a Krajské hygienické stanice: intenzivní příprava na krizové situace

poskytování první pomoci
  • 15.10.2024
  • Klára Pomajbíková
  • nrtm. Ing. Klára Pomajbíková

V nedávné době proběhla jedinečná spolupráce mezi Velitelstvím Vojenské policie Olomouc a Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje na společném výcvikovém zaměstnání. Tato spolupráce se zaměřila na jednodenní intenzivní přípravu na krizové situace, využívající specifické znalosti z kurzu SERE (akronym anglických slov Survival, Evasion, Resistance, and Escape) a poskytování první pomoci.

Hlavním cílem školení bylo připravit účastníky na efektivní zvládání krizových situací, které mohou nastat v různých prostředích každodenního života. Kurz SERE, známý svou náročností a komplexností, poskytl základní taktický rámec pro výcvik. Účastníci v několikahodinovém programu procvičili techniky přežití a vyšší odolnosti vůči stresovým situacím, což je klíčové nejen pro jejich práci v terénu.

Zaměstnanci Krajské hygienické stanice Olomouc přijeli do určeného výcvikového prostoru výborně naladění. Po teoretickém úvodu do problematiky kurzu následovaly modelové úkoly založené na aplikaci praktických poznatků do každodenních situací. Všichni účastníci prokázali, že pravidelné zvyšování kvalifikace a osobních schopností jednotlivce je cenným přínosem pro každého z nás a tváří v tvář krizi dokáží na své vědomosti efektivně navázat a s chladnou hlavou čelit výzvám. Nad rámec výkladu zaměstnanci KHS poskytli praktické rady a postupy, jak minimalizovat rizika a chránit zdraví veřejnosti ze své praxe, spolupráce tedy byla oboustranně velmi přínosná.

Spolupráce dále ukázala, jak důležité je propojení různých odborných složek při řešení krizových situací, které mohou nastat v prostředí naší republiky i v globálním kontextu. Kombinace vojenské disciplíny, zásadních technik SERE, zdravotnických znalostí z oblasti TCCC (Tactical Combat Casualty Care) a CLS (Combat Life Saver) vytvořila komplexní přístup, který může být vzorem pro další podobné součinnostní iniciativy a zapojení dalších součástí IZS či AČR do budoucna.

Účastníci školení ocenili zejména praktické zkušenosti a nové dovednosti, které jim pomohou lépe zvládat náročné situace nejen v jejich profesním životě. Intenzivní výcvik je názorným příkladem toho, jak mohou různé organizace spolupracovat na zajištění bezpečnosti a ochrany veřejného zdraví v krizových situacích.